🎄 Predĺžená výmena a vrátenie vianočných darčekov do 12.1.2025 🎄 | Teraz prebieha 👉 3 za 2 - kup 3 produkty a nejlacnejšie dostaneš zadarmo 🤩 

Pandora ide v stopách udržateľnosti a eko šperkov

Rady a tipy |

Ako sa Pandore darí skĺbiť výrobu šperkov a ekológii? Zistite, ako vyrába umelé diamanty alebo recyklované zlato a striebro.

web_q224-may-editorial-mothersday-some-ig-stories-08.04-20240709-115414.png

PANDORA ide v stopách udržateľnosti a eko šperkov 

Ako sa Pandore darí skĺbiť výrobu šperkov a ekológiu? Zistite, ako vyrába umelé diamanty alebo recyklované zlato a striebro. 

Pandora a udržateľnosť: Ako táto ikonická šperkárska značka mení svet k lepšiemu 

Recyklované striebro a zlato alebo umelo vyrobené diamanty. Pandora nie je preslávená len svojimi jedinečnými šperkovými výtvormi, ale aj snahou o udržateľnosť. Aké novinky môžu milovníčky ekológie a šperkov očakávať? 

Pandora si drží svoju tradíciu už od roku 1982. Odvtedy sa ale zmenili ako jednotlivé trendy, tak niektoré priority. Spoločnosť stále prichádza s unikátnymi kolekciami, postupne sa však vyvíja jej prístup k výrobe. Ťažba vzácnych kovov a kameňov prebieha po celé stáročia, čo si vyberá svoju daň. Alexander Lacik, generálny riaditeľ, si uvedomuje, že je potrebné, aby sa niektoré veci zmenili. „Chceme sa stať nízkouhlíkovou spoločnosťou. Mám štyri deti a chcem im zanechať planétu v lepšom stave, než do akého sme ju za posledných zhruba 50 rokov dostali,“ povedal. 

Laboratórne vyrobené diamanty sú šperky budúcnosti 

Viete, že na získanie jedného karátu (1/20 g) je potrebných v priemere 250 ton horniny? To má negatívny vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na osudy ľudí, ktorí v blízkosti dolov bývajú (napr. v krajinách Kongo, Angola, Sierra Leone či Pobrežie Slonoviny). Pandora preto v roku 2021 prišla nielen s ekologickejšou, ale aj výrazne lacnejšou alternatívou: syntetickými diamantmi. „Môžeme vytvoriť v podstate to isté, čo príroda, ale za veľmi odlišnú cenu,“ vysvetľuje Lacik. Náklady na výrobu umelých diamantov sú až o ⅓ nižšie, čo robí tieto drahé kamene aj výrazne dostupnejšie pre samotných zákazníkov. 

Ako prebieha ich výroba? 

Vznik laboratórnych drahokamov si žiada špeciálne podmienky. Zmes uhľovodíkových plynov sa umiestni do špeciálnej komory, v ktorej sa látky zahrievajú na teplotu 800 stupňov Celzia. Výsledkom sú ploché, kubické alebo tabuľkové kryštály, ktoré sa opracujú do finálnej podoby. Od pravého diamantu by ste ich nerozpoznali, vzhľadom aj vlastnosťami sú takmer totožné. 

Zaujímavosť: Prvú kolekciu s laboratórnymi diamantmi predstavila Pandora vo Veľkej Británii v roku 2021. Tam zožala veľký úspech a o rok neskôr sa dostala aj do ďalších krajín. 

Využitie recyklovaného zlata a striebra stále rastie 

Jedným z eko cieľov Pandory je byť uhlíkovo neutrálny. Rozhodla sa teda pristúpiť k ďalšej zmene a tou je použitie recyklovaných drahých kovov - najmä zlata a striebra. Materiál na ich výrobu pochádza z niekoľkých rôznych zdrojov: sú to napríklad mince, šperky alebo strieborný riad, ktoré sa počas tavenia miešajú. Zatiaľ čo v roku 2022 využila viac ako 50 % recyklovaného zlata a striebra, do roku 2025 plánuje zvýšiť podiel až na 100 %.  

Ďalšie ekologické úspechy Pandory  

  • Výrobné závody v Thajsku sú zo 100 % napájané obnoviteľnou energiou.  
  • Uhlíková stopa laboratórne vytvorených diamantov Pandora je o 95 % nižšia ako u vyťažených diamantov.  
  • V roku 2022 recyklovala 99,6 % odpadu z remeselnej výroby.  
  • V roku 2022 použila 61 % recyklovaného striebra a zlata.